Endast 18+. Spel om pengar kan vara beroendeframkallande – Spela ansvarsfullt.

Slot från Habanero

Arcane Elements

RTP
98 %
Volatilitet
Låg
Maxvinst
608x

Arcane Elements är en onlineslot från Habanero som släpptes 2016. Den spelas på ett 5×3-rutnät med 50 vinstlinjer. Huvudfunktioner: free spins, wildsymboler och välj-och-vinn-bonus. Nyckeltal: RTP på 98 %, låg volatilitet och maxvinst på 608x insatsen. Tema: fantasy.

Se de bästa slotcasinona

Vi har inte bekräftat vilken partner som har det här spelet.

Läs hela guiden
Tillagd 204 slots från Habanero
Sloten Arcane Elements från Habanero

Snabbt svar

Arcane Elements är en slot från Habanero (2016) med en RTP på 98 %, låg volatilitet och en maxvinst på 608x. Den har 50 vinstlinjer. Funktioner: free spins, wildsymboler och välj-och-vinn-bonus. RTP kan variera mellan casinon.

Viktiga uppgifter

RTP
98 %
Volatilitet
Låg
Maxvinst
608x
Spelplan
5×3
Vinster
50 vinstlinjer
Släppt
2 maj 2016
Jackpott
Ingen

Inte publicerat av spelleverantören: insatsintervall

Högst rankade casinon (kontrollera att spelet finns)

Vi har inte bekräftat vilken partner som har det här spelet.

  • Aurivo Casino100 % upp till 1 000 US$ + 200 free spins30x på bonusen
    Få 200 free spins + 100 % hos Aurivo Casino (öppnas i ny flik)

    18+. Nya kunder. Min. insättning 20 US$. 30x omsättning på bonusen. Maxinsats 5 US$. 30 dagar. 200 free spins på Book of Dead à 0,20 US$. Delas ut i dagliga omgångar om 20 under 10 dagar. Fullständiga villkor gäller.

    Viktiga villkor

    18+. Endast nya kunder. Minsta insättning 20 US$. Omsättningskrav 30x på bonusen. Maxinsats 5 US$ under omsättningen. Free spins på Book of Dead à 0,20 US$ per snurr. Free spins delas ut i dagliga omgångar om 20 under 10 dagar. Erbjudandet gäller i 30 dagar. Fullständiga villkor gäller. Spela ansvarsfullt.

  • Velmora150 free spins utan omsättningskrav Behåll alla vinsterInget omsättningskrav
    Hämta 150 free spins utan omsättningskrav hos Velmora (öppnas i ny flik)

    18+. Nya kunder. Min. insättning 20 US$. Inget omsättningskrav. 7 dagar. 150 free spins på Big Bass Bonanza à 0,10 US$. Fullständiga villkor gäller.

    Viktiga villkor

    18+. Endast nya kunder. Minsta insättning 20 US$. Inget omsättningskrav på vinster. Free spins på Big Bass Bonanza à 0,10 US$ per snurr. Erbjudandet gäller i 7 dagar. Fullständiga villkor gäller. Spela ansvarsfullt.

  • Kronos Royale200 % upp till 2 000 US$ + 10 % cashback varje vecka40x på bonusen
    Få 200 % i bonus hos Kronos Royale (öppnas i ny flik)

    18+. Nya kunder. Min. insättning 50 US$. 40x omsättning på bonusen. Maxinsats 10 US$. 60 dagar. Fullständiga villkor gäller.

    Viktiga villkor

    18+. Endast nya kunder. Minsta insättning 50 US$. Omsättningskrav 40x på bonusen. Maxinsats 10 US$ under omsättningen. Cashback: 10 % av nettoförlusterna på casinot varje vecka (måndag till söndag), utbetalt som riktiga pengar utan omsättningskrav varje måndag, upp till 500 US$ per vecka. Erbjudandet gäller i 60 dagar. Fullständiga villkor gäller. Spela ansvarsfullt.

Spelutbudet varierar mellan casinon och länder.

Vad kostar en timme?

Teman:

Medlemsåtkomst – hela guiden upplåst

Så spelar du Arcane Elements (endast medlemmar)

Vinster betalas ut när likadana symboler landar på en aktiv vinstlinje, oftast från vänster till höger med start från hjulet längst till vänster. Din totala insats fördelas över linjerna, och varje linjevinst är linjeinsatsen gånger symbolens värde i vinsttabellen.

Arcane Elements spelas på en spelplan om 5×3 med 50 vinstlinjer.

  1. Välj din insats. Välj din totala insats per snurr. Vinster betalas ut som multiplar av insatsen.
  2. Kolla vinsttabellen. Öppna spelets informationsruta för att se vad varje symbol betalar och de exakta reglerna för den här versionen.
  3. Snurra. Resultatet av varje snurr avgörs av en certifierad slumpgenerator, oberoende av tidigare snurr.
  4. Utlös bonusen. Landa det antal scattersymboler som krävs för att starta free spins-funktionen.

Hela guiden till Arcane Elements: så fungerar vinsterna, 3 funktioner och 4 strategitips

  • Din insatsplan: en budget på 50 US$ → ungefär 0,50 US$ per snurr (låg volatilitet)
  • Vad en RTP på 98 % kostar per 100 US$ i omsättning: 2,00 US$ i genomsnitt
  • 3 funktioner förklarade: free spins, wildsymboler, välj-och-vinn-bonus
  • Insatsplaner för budgetar från 20 US$ till 250 US$
  • 5 RTP-versioner jämförda: 98 %, 96 %, 94 %, 92 %, 86 %
  • 1 slot i samma stil med högre RTP (upp till 98,6 %)
  • Strategitips och en sessionsplanerare för Arcane Elements

Gratis · inget kort · endast 18+

Säljs aldrig · exportera eller radera när du vill · Vad får medlemmar?

Så fungerar vinsterna (endast medlemmar)

Vad en RTP på 98 % kostar per 100 US$ i omsättning, maxvinsten på 608x vid en insats på 1 US$

Högsta vinsten är begränsad till 608x insatsen. På ett snurr för 1 US$ blir det 608 US$; på 0,20 US$ blir det 121,60 US$. När taket nås avslutas rundan oftast direkt.

Vad en RTP på 98 % betyder

Förväntad återbetalning = insats × 98 %
Över totala insatser på 100 US$ är den genomsnittliga förlusten på lång sikt 2,00 US$

RTP är ett långsiktigt genomsnitt över miljontals snurr. En enskild session kan sluta långt över eller under det, särskilt i ett spel med låg volatilitet.

Funktioner förklarade (endast medlemmar)

3 funktioner förklarade: free spins, wildsymboler, välj-och-vinn-bonus

Free spins

En bonusrunda med snurr som inte kostar något av ditt saldo, oftast utlöst av tre eller fler scattersymboler. Vinster under rundan läggs till ditt saldo, och i många spel kan du återutlösa fler snurr.

Wildsymboler

Wilds ersätter vanliga vinstsymboler och hjälper till att fullborda vinnande kombinationer. De ersätter normalt inte scatter- eller bonussymboler.

Välj-och-vinn-bonus

Ett bonusspel där du väljer bland dolda föremål som avslöjar kontantpriser, multiplikatorer eller extra funktioner.

Strategitips (endast medlemmar)

  • Anpassa insatsen efter volatiliteten. Låg volatilitet innebär täta, mindre vinster och ett jämnare saldo. Det passar längre sessioner och omsättning av bonusar, men stora multiplikatorer är sällsynta. En enkel regel: ta med en budget som räcker till minst 100 snurr, så en budget på 50 US$ ger en insats på ungefär 0,50 US$.

3 tips till och en sessionsplanerare

  • Kontrollera vilken RTP-version du spelar. Habanero erbjuder spelet med 98 %, 96 %, 94 %, 92 %, 86 %. Öppna spelreglerna hos ditt casino och välj hellre sajter som kör versionen med 98 %.
  • Omsättning av bonus: med en RTP på 98 % kostar det i genomsnitt ungefär 20,00 US$ att omsätta 1 000 US$. Läs bonusvillkoren, eftersom vissa casinon undantar specifika spel. Räkna på dina siffror i omsättningskalkylatorn.
  • Sätt gränser innan du snurrar. Bestäm din förlustgräns och speltid i förväg och sluta när du når någon av dem. Inget mönster eller spelsystem ändrar utfallet av ett snurr.

Läs mer i RTP och volatilitet i slots förklarat och hantera din spelkassa.

Passar den din budget? (endast medlemmar)

Insatsplaner för budgetar från 20 US$ till 250 US$

Vid låg volatilitet föreslår vi en budget som räcker till minst 100 snurr. Så här blir det för Arcane Elements.

Insatsplaner för Arcane Elements
BudgetInsats per snurrInsatsintervallGenomsnittlig kostnad för 100 snurr
20 US$0,20 US$Insatsintervall inte publicerat0,40 US$
50 US$0,50 US$Insatsintervall inte publicerat1 US$
100 US$1 US$Insatsintervall inte publicerat2 US$
250 US$2,50 US$Insatsintervall inte publicerat5 US$

Endast genomsnitt: en kort session kan sluta långt över eller under dem. Sätt en förlustgräns innan du spelar.

RTP-versioner (endast medlemmar)

5 RTP-versioner jämförda: 98 %, 96 %, 94 %, 92 %, 86 %

Habanero levererar Arcane Elements i 5 versioner med olika RTP, och varje casino väljer vilken det kör. Över spel för 1 000 US$ kostar versionen med 86 % i genomsnitt ungefär 120 US$ mer än versionen med 98 %.

RTP-versioner av Arcane Elements
VersionGenomsnittlig kostnad per 100 US$ i omsättningMerkostnad jämfört med bästa
98 % (bäst)2,00 US$—
96 %4,00 US$+2 US$
94 %6,00 US$+4 US$
92 %8,00 US$+6 US$
86 %14,00 US$+12 US$

Öppna spelets regler eller informationsruta hos ditt casino för att se vilken version det kör.

Har du sett en annan version hos ett casino? Så fungerar medlemmarnas RTP-rapporter

Samma stil, bättre RTP (endast medlemmar)

1 slot i samma stil med högre RTP (upp till 98,6 %)

Slots med samma mekanik (vinstlinjer) och volatilitet (låg) som Arcane Elements, med högre publicerad RTP. Casinon kan ändå köra lägre versioner av vilken som helst av dem.

Frågor

Vanliga frågor

Vem har gjort Arcane Elements?

Arcane Elements är utvecklad av Habanero och släpptes 2016.

Vilken RTP har Arcane Elements?

Standard-RTP för Arcane Elements är 98 %. Habanero levererar också versioner med 96 %, 94 %, 92 %, 86 %, så kontrollera spelets informationsruta hos ditt casino.

Har Arcane Elements hög volatilitet?

Arcane Elements har låg volatilitet. Låg volatilitet innebär täta, mindre vinster och ett jämnare saldo.

Vilken är maxvinsten i Arcane Elements?

Maxvinsten i Arcane Elements är 608x insatsen, vilket blir 608 US$ på ett snurr för 1 US$.

Kan jag spela Arcane Elements gratis?

Inte på GambGenius just nu: vi listar ingen officiell demo av Arcane Elements från Habanero.

Har Arcane Elements bonusköp?

Inget bonusköp anges för Arcane Elements i de källor vi har kontrollerat.

Varifrån uppgifterna kommer

Uppgifterna är de som spelleverantören har publicerat. Casinon kan köra versioner med lägre RTP, så kontrollera alltid spelreglerna innan du spelar.

Spelgrafik © Habanero, visas för att identifiera spelet.

Arcane Elements · Högst rankade casinon

Se de bästa slotcasinona

Vi har inte bekräftat vilken partner som har det här spelet.

Finns inte hos våra partner

Liknande slots som du kan spela hos våra partner

18+ · Nya kunder · Villkor gäller. Tillgängligheten varierar mellan länder.

Spel ska förbli roligt

Sätt insättningsgränser innan du spelar, jaga aldrig förluster och ta regelbundna pauser. Om spelandet slutar vara roligt finns kostnadsfri och konfidentiell hjälp dygnet runt.

Verktyg för ansvarsfullt spelande